Advent Nedir?

Advent Nedir?

5594 58363 advent wreath thinkstock mkucova1200wtn

Advent Ne Anlama Gelir ve Neden Önemlidir?

Advent, Noel’den önceki dört Pazar veya haftayı kapsayan döneme denir. Latince’de ”geliş, gelme, varma” gibi anlamlara gelir. Aslında odaklanılan konu, İsa Mesih’in dünyaya gelişidir. Hristiyanlar Noel’e hazırlanmak ve Noel’i hatırlamak için dört haftadan oluşan Advent sezonunu kullanılar.

Hristiyanların Advent’te tanımladıkları “geliş” in üç anlamı vardır. İlk ve üzerine en çok düşünülen, yaklaşık 2000 yıl önce İsa Mesih’in dünyaya bir bebek olarak gelip, bir insan olarak yaşayıp ve bizim günahlarımız için çarmıhta ölmesidir. İkincisi, İsa Mesih’in şimdi, bireysel hayatımıza girmek istemesi gerçeğidir. Ve üçüncüsü gelecekte İsa Mesih dünyaya tekrar bir bebek olarak değil; bir Kral ve Yargıç olarak geri döneceği gerçeği ve buna ne kadar hazır olduğumuzla ilgilidir.

Advent Nedir?
dddddd 2
Advent, Noel’den önceki dört Pazar veya haftayı kapsayan döneme denir.

Hristiyanların Advent’te tanımladıkları “geliş” in üç anlamı vardır. İlk ve üzerine en çok düşünülen, yaklaşık 2000 yıl önce İsa Mesih’in dünyaya bir bebek olarak gelip, bir insan olarak yaşayıp ve bizim günahlarımız için çarmıhta ölmesidir. İkincisi, İsa Mesih’in şimdi, bireysel hayatımıza girmek istemesi gerçeğidir. Ve üçüncüsü gelecekte İsa Mesih dünyaya tekrar bir bebek olarak değil; bir Kral ve Yargıç olarak geri döneceği gerçeği ve buna ne kadar hazır olduğumuzla ilgilidir.

Hristiyanlar Advent Sezonunu Nasıl Geçirir?

Anma (geçmiş) ve beklentinin (gelecek) iki unsurunu dengelemek için, Advent’teki ilk iki Pazar (16 Aralık’a kadar) İsa Mesih’in ikinci gelişini dört gözle bekler ve son iki Pazar günü (17-24 Aralık) İsa Mesih’in ilk gelişini hatırlamak için geriye bakar. Dört hafta boyunca, Kutsal Kitap okumaları, Mesih’in yargılamak için ikinci gelişi hakkındaki bölümlerden ve İsa Mesih’in Vaftizci Yahya ve Melekler tarafından müjdelenmesine kadar Eski ve Yeni Antlaşma ayetlerini kapsar.

Liturjik takvimi takip eden Hristiyan mezhepler bu dönemde Advent çelengi kullanırlar. Advent çelengi, kışın ve ölümün ortasında sonsuz yaşamı simgeleyen, yaprak dökmeyen ağaçlardan yapılmıştır. Çember bize Tanrı’nın bitmeyen sevgisini ve O’nun mümkün kıldığı sonsuz yaşamı hatırlatır. Advent mumları genellikle yaprak dökmeyen çelenk içinde bulunur. Tabi farklı bitki süslemeleri de bazen eklenir. Kırmızı renk, İsa Mesih’in kurban edilmesini ve ölümünü işaret ediyor. Çam kozalakları, İsa Mesih’in dirilişi aracılığıyla getirdiği yeni yaşamı sembolize eder. Aileler Noel’den önceki dördüncü Pazar günü bir mum yakmaya başlarlar ve sonraki her Pazar başka bir mum yakarlar.

Ancak en yaygın Advent mum geleneği dört mum içerir. Noel’den önceki dört Pazar gününün her birinde yeni bir mum yakılır. Gelenekler değişse de her bir mum farklı bir şeyi temsil eder. Dört mum geleneksel olarak umut, inanç, sevinç ve barışı temsil eder. Genellikle birinci, ikinci ve dördüncü mumlar mor renktedir; üçüncü mum gül rengindedir. Bazen tüm mumlar kırmızıdır; diğer geleneklerde, dört mum da mavi veya beyazdır. Ayrıca beşinci bir beyaz mum ortasına yerleştirilir ve Noel Günü’nde İsa’nın doğumunu kutlamak için yakılır.

Advent ve Hristiyan Yaşamı

Advent, kesinlikle bir kutlama ve Mesih’in doğumunu bekleme zamanı olsa da, aslında bundan daha fazlasıdır. Noel mucizesinin tam olarak anlaşılması ve benimsenmesi Advent’in bir bölümünü oluşturur ve Hristiyan yaşamının yalnızca Noel ışığında bir anlam ifade etmesidir. Karl Barth, Mesih’in ilk gelişinin yerine getirilmiş vaadi ile henüz gerçekleşmemiş olan ikinci gelişinin vaadi arasında şu sözleri kaleme almıştır: “Henüz yerine gelmemiş ve yerine gelmiş vaatler, tıpkı şafak ve gün doğumu gibi birbiriyle ilişkilidir. Eğer herhangi bir yerdeyse, o zaman iman tam olarak Mesih’in gelişinin ışığında Advent inancı, gelecekteki vahiy beklentisi haline gelmiştir. Ama iman kimi ve neyi beklediğini bilir. Gerçekleşen imandır, çünkü yerine getirilmiş vaadine tutunur.”Dikkat Edin Dolandırılmayın!

Maalesef bu sektör suistimale çok fazla açık ve insanların “denize düşen yılana sarılır misali” yardım edecek birini aradığı bir dönemden geçiyoruz. Lütfen insanların vaadlerine, her işe bu olur şu kadar paraya yaparım dediğine aldanmayın. Bu kadar kolay olsa müşteri (ne kadar kötü bir kelime) aramak için kendilerini paralamak yerine kendilerine birşeyler yaparlar ve kapılarında insan kuyruğu oluşur. Bir işe karar vermeden önce pek çok kişi ile görüşün ve onları kıyaslayın. Bu daha doğru kararlar vermenizi sağlayacak. Bu şekilde doğru kişiyi bulabilirsiniz!

Sosyal Medya üzerinde bu sitede yazan resmi hesabımız dışında başka hesabımız bulunmamaktadır. Lütfen sahtekarlara, dolandırıcılara karşı dikkatli olun. Tek iletişim kanalımız telefon Whatsapp numaramız ve Facebook adresimizdir. Resmi internet adresimiz www.medyumpapazgultekin.com’dur lütfen diğer açılan web sitelerine itibar etmeyiniz insanların güvenini suistimal etmek için benzer isimlerle siteler açabiliyorlar..

Hocamıza direk Whatsapp üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Bakımlarda bize resim ve soyadı göndermek zorunda değilsiniz! İnternette ve sosyal medyada dolaşan sahtekarlara dikkat ediniz, taklitlerimiz tarafından dolandırılırsanız mesuliyet bize ait değildir. Bakımlarımız ve işlemler randevu alarak gerçekleştirilmektedir. Tüm bakımlar size özel seansta ve Whatsapp numaranıza yazılır..  Kişisel bilgiler talep edilmez. Gizlilik bizde esastır. Papaz Gültekin Efendi 1970 doğumludur karşınızda genç bir adam bulunmaz. Lütfen bunları dikkate alınız ve taklitlerimize sizleri dolandırma fırsatı sunmayınız..


Size en uygun işlemi öğrenmek için bize ulaşın! (İletişim için Tıklayınız…)


Önemli Uyarı!
Medyum Papaz Gültekin Efendi’nin Facebook dışında herhangi bir sosyal mecrada hesabı bulunmamaktadır! Hocamıza sadece bu web sayfasında yer alan iletişim bilgileri veya Facebook aracılığıyla ulaşabilirsiniz. İnsanların zor durumlarını suistimal eden ahlaksız dolandırıcılara asla itibar etmeyelim.

Medyum Papaz Gültekin